POZOR !

NOVÉ PRAVIDLÁ LIETANIA OD SEPTEMBRA 2023

SKVELÉ ZHRNUTIE NOVINIEK A UCELNÉ INFORMÁCIE NÁJDETE NA WEBE NAŠÍCH PARTNEROV

Nedávne incidenty s dronmi v Česku

Ako veľmi nebezpečné môže byť lietanie s dronom ak nepoznáte pravidlá lietania dokazujú viaceré prípady v Českej republike. Piloti v týchto prípadoch ohrozili iné letecké stroje, ktoré boli v tom čase prítomné vo vzduchu. 

zdroj obrázka: policie.cz

Dronista si dokumentoval dopravnú nehodu kde zasahoval aj záchranársky vrtulník

Podľa uverejneného článku na portáli policie.cz došlo dňa 20.2.2023 k zahájeniu trestného stíhania voči 18 ročnému mužovi, ktorý v Októbri minulého roka ohrozil dronom vrtuľník zasahujúci pri dopravnej nehode v obci Horní Folmava.

Po naložení zraněné osoby, nastoupení celé posádky do vrtulníku a vystoupání do výšky deseti metrů si pilot všiml, že před vrtulníkem je nějaký objekt. Když byl objekt od vrtulníku vzdálen asi pět metrů, zjistil pilot, že se jedná o dron, měl jej v úrovni očí. Aby nedošlo ke střetu, musel nabrat větší výšku, využít maximálního výkonu stroje, aby dron přelétl. Tuto událost poté pilot nahlásil. Operační důstojník o tom informoval policisty s tím, že dron by měl přistávat na tržnici mezi stánky na Folmavě. Jeden z policistů se poté na tržnici vydal a v jednom stánku objevil muže, který v ruce držel ovládání od dronu, na kterém byl upevněný mobilní telefon. Policisté majitele dronu ztotožnili. Přiznal se, že dron používal a ze zvědavosti se chtěl podívat, co se stalo. Pravidla pro používání dronů však neznal a na létání s dronem neměl oprávnění.

uviedla: por. Mgr. Dagmar Brožová na portáli policie.cz

Je potrebné si uvedomiť, že aj napriek malej veľkosti dronu môže dôjsť pri strete s iným lietadlom alebo vrtuľníkom k poškodeniam. V tom lepšom prípade bude potrebné okamžite núdzovo pristáť čo už je považované za letecký incident ktorý sa hlási a prešetruje. Nehovoriac o tom, že aj malá škoda je pri takýchto strojoch v peňažnom vyjadrení vysoká. V horšom prípade ale môže dôjsť aj k samotnému pádu lietadla alebo vrtuľníka ak zasiahnete dronom alebo úlomkami dronu dôležitú časť.

Ohrozenie leteckých strojov v Národnom parku České Švýcarsko počas hasenia požiaru

Snáď najznámejší minuloročný prípad, ktorý sa odohral počas náročných hasiacich prác v Českom Švýcarsku. Neustále tam nalietavali rôzne typy lietadiel či vrtuľníkov a pomáhali zo vzduchu hasiť. No dronista Jinda Nahzal porušil snáď všetko čo mohol keď počas týchto prác si všetko dokumentoval na svoj dron. 

Létání s dronem nad zvlášť chráněným územím a národním parkem bez oprávnění. Ohrožení probíhajících záchranných leteckých operací v oblasti postižené rozsáhlým požárem. Létání v nepovolených výškách nad vrtulníky provádějícími hašení. Chlubení se výsledkem na sociálních sítích. Je podle vás potřeba splnit všechny výše uvedené body, nebo stačí jen některé, aby byl člověk absolutní ignorant?

z vyjadrenia Úradu pre civilné letectvo CZ na facebooku.

Po tom ako tento nebezpečný let vykonal, svoje zábery zverejnil na sociálnych sieťach kde sa stretol s obrovským odporom a odsúdením za jeho počin. Na základe toho začala konať taktiež aj polícia a prípad je v štádiu vyšetrovania. 

Záver

Vyššie opísané prípady jednoznačne potvrdzujú dôležitosť poznania pravidiel lietania no niekedy by postačoval aj úplne sedliacky rozum aby bolo dronistovi jasné, že tam s dronom nemá čo robiť. Prajeme Vám veľa úspechov a ak ste dronista, nezabudnite na registráciu u nás.