Často kladené otázky

Používatelia

Ako sa tu vyhľadáva?

Už hneď na úvodnej stránke máte k dispozícii lištu s vyhľadávaním, kde viete vyhľadávať podľa názvu dronistu (ak ho poznáte) alebo podľa kraja v ktorom sídli či podľa typu leteckých prác, ktoré ponúka. Následne aj stránka vyhľadávanie ponúka rovnakú funkcionalitu avšak tam sa už pred vyhľadávaním zobrazujú náhodne vybrané záznamy z katalógu.

Nachádzajú sa tu iba firmy alebo aj jednotlivci?

Tento web ponúka možnosť vytvoriť si svoj profil úplne každému. To znamená, že tu môžete nájsť licencovaných pilotov lietajúcich pre firmy ale aj bežných ľudí, ktorí lietajú v rámci svojho hobby.

Lietajú nelicencovaní piloti legálne?

Na slovensku nie je nevyhnutné byť licencovaným pilotom. Existujú vzdušné priestory v ktorých môže lietať dronom ktokoľvek. Samozrejme, aj tam platia isté pravidlá ale na vykonanie letu nemusíte mať žiadny papier. 

Kedy potrebujem licencovaného pilota?

Vo všeobecnosti platí, že licencovaný pilot ktorý má Povolenie vykonávať letecké práce je naozaj profesionál a v danej oblasti sa výborne orientuje. Takýto pilot je schopný po predchádzajúcej komunikácii s prislušnými orgánmi lietať v blízkosti letísk a taktiež vo vojenských priestoroch.  Môže lietať v noci, vo väčších výškach a na menšie vzdialenosti od objektov než je tomu pri hobby dronistoch. Netreba zabúdať ani na prírodu a chránené oblasti v ktorých vie takýto pilot získať povolenie na let.

Ako odlíšim profesionála od nelicencovaného pilota?

Dronisti, ktorí si vytvárajú svoj profil majú možnosť zaškrtnúť pri vypĺňaní či majú vydané PVLP. Ak v ich profile vidíte „áno“ tak s najväčšou pravdepodobnosťou ide o profesionála. Ak je tam uvedené „nie„, tak pilot bude skôr hobby dronistom. To ale nemusí znamenať, že Vám nebude vedieť pomôcť. 

Akým spôsobom môžem kontaktovať pilota?

Dronisti uvádzajú vo svojich profiloch kontaktné údaje. Využiť ale môžete aj funkciu „napísať správu„, ktorá je na tomto webe dostupná a tak sa viete takmer okamžite opýtať vybraného dronistu na to čo Vás zaujíma. Následne si vymeníte kontakty a zvyšok si už dohodnete mimo tieto stránky. Písanie správ je dostupné po prihlásení. Ak nie ste prihlásený, môžete sa zaregistrovať ako používateľ.

Je registrácia a používanie bezplatné?

Áno, registrácia a následné používanie katalógu dronisti.sk je bezplatné.

Čo získam registráciou?

Okrem toho, že dronistu viete kontaktovať priamo súkromnou správou na tomto webe, taktiež môžete využiť funkciu pridať do obľúbených alebo zanechať recenziu na dronistu s ktorým už máte skúsenosť. 

Piloti dronov

Aký má zmysel pre mňa tento web?

Hlavnou myšlienkou je priniesť všetkých „pod jednu strechu“. Vytvorením profilu si vytvoríte miesto na prezentáciu svojej práce s tým, že táto práca môže osloviť možno Vášho budúceho zákazníka. Okrem prezentovania seba a svojej práce taktiež viete získať hodnotenia od spokojných či nespokojných zákazníkov, ktorí už s Vami mali nejakú skúsenosť.

Aký pilot sa sem môže registrovať?

Odpoveď je jednoduchá – akýkoľvek. V profile je možné zaškrtnúť či ste licencovaný alebo nie. Návštevník si následne sám zvolí, či potrebuje niekoho s licenciou alebo nie. Preto aj keď nie ste licencovaný, neváhajte sa pridať. 

Môžu nelicencovaní piloti lietať legálne?

Na slovensku nie je nevyhnutné byť licencovaným pilotom avšak mali by ste vedieť, v ktorých situáciách sa od Vás nič nevyžaduje a v ktorých už musíte byť licencovaným. V blízkosti letísk a vojenských priestorov by ste ako hobby dronista nemali čo hľadať. Taktiež ak si chcete pýtať za svoje lety finančnú odmenu – mali by ste byť licencovaným nakoľko komerčná činnosť nie je bez Povolenia vykonávať letecké práce možná. 

Ako viem kde môžem lietať bez licencie?

Licencovaní piloti by mali vedieť čítať leteckú mapu a dokonca v prípade kontroly pri lietaní ju aj vedieť predložiť. Hobby dronisti ale nemusia mať v tomto smere dostatočné znalosti a preto ak patríte k nim, odporúčame využiť aplikáciu Mám dron, ktorá Vám povie, čo sa nachádza v lokalite kde plánujete svoj let.

Prečo u nás neplatia európske pravidlá?

Zatiaľ tieto pravidlá známe pod skratou EASA u nás neplatia. Sme jedinou krajinou, ktorá túto legislatívu neimplementovala do tej svojej. Môže sa stať, že ste licencovaným pilotom na slovensku ale aj v česku. V takom prípade v profile viete zaškrtnúť, že máte licenciu z kategórie Open alebo Specific. 

Môžem sa registrovať aj keď nie som Slovák?

Áno samozrejme. Môžete byť zahraničnou osobou poskytujúcou služby na slovensku alebo opačne – ste slovák a poskytujete služby v zahraničí. Aj pre Vás je registrácia otvorená.

Je registrácia a používanie bezplatné?

Áno, registrácia a následné používanie katalógu dronisti.sk je bezplatné.

Čo získam registráciou?

V prvom rade je to možnosť dať o sebe vedieť ostatným. Získate možnosť vytvoriť záznam o Vašej značke a ukázať tak portfólio návštevníkom katalógu.

Registrovaní používatelia Vás vedia kontaktovať priamo správou odoslanou do schránky správ, ktorú nájdete vo svojej časti účtu po prihlásení. Základné otázky tak viete komunikovať hneď a neskôr si vymeniť kontakty a pokračovať mimo webu. K dispozícii máte správu recenzií a základné štatistiky.