O nás

Vznik myšlienky

K vzniku myšlienky založiť takýto web prispela skutočnosť, že v súčasnosti na Slovensku neexistuje univerzálne miesto, kde si môžu piloti vytvoriť svoj profil a propagovať tak seba a svoju prácu. Ak tu aj existujú stránky s akýmsi podobným záujmom, ide o platenú záležitosť určenú pre certifikovaných pilotov. Čo ale s ostatnými, ktorí nemajú spoločnosť alebo nechcú za propagáciu platiť? Prečo nevytvoriť miesto, kde sa slobodne zaregistruje každý bez ohľadu na to či ide o hobby dronistu alebo profesionála? Na túto otázku existuje jedna odpoveď – práve sa na nej nachádzate. Je to tento web dronisti.sk

Začiatky

Prvá verzia webu vznikla v roku 2020 a aj napriek jednoduchému dizajnu plnila svoju účel. Návštevník si vedel vyhľadať registrovaných dronistov podľa toho, v akom kraji sídlil daný dronista alebo podľa toho aké práce ponúkal. Registrácia nového dronistu už bola ale dosť krkolomná. Záujemca musel mailom požiadať o pridelenie kódu na chránenú stránku kde vyplnil základný formulár. Podľa tohto formulára následne administrátor „prepisoval“ všetky tieto údaje do formátu, ktorý zabezpečoval jednotné zobrazovanie profilu a funkčnosť vyhľadávania podľa definovaných parametrov. Žiadne ďalšie funkcionality neboli prítomné. 

Šúčasnosť

Aktuálne máme za sebou kompletné prekopanie celého systému vrátane re-designu. Registrácia je otvorená pre všetkých ako pre dronistov tak aj pre používateľov. Dronista si vie sám pridávať / upravovať a vymazávať záznamy o svojej činnosti, odpovedať na správy od záujemcov o jeho služby a spravovať recenzie. Štandardný používateľ si vie vo svojom rozhraní pridávať dronistov do zoznamu obľúbených, písať recenzie a v neposlednom rade kontaktovať dronistu priamo na tomto webe. 

Ako vidíme budúcnosť?

S príchodom novej legislatívy, ktorá rieši celoeurópske pravidlá lietania (známe ako EASA) sa drony ešte viac priblížia bežným používateľom. Na prvý pohľad to tak nevyzerá, pretože registrácia na dopravnom úrade bude povinná, na strane druhej ale po absolvovaní online testu bude možné legálne lietať aj komerčne – takže oproti súčasnosti to je možné považovať za zjednodušenie a zlepšenie stavu. Pre lety v mestách blízko budov či ľudí bude potrebné aj naďalej absolvovať podobné preskúšanie aké je tomu dnes. Na základe toho však očakávame, že dronistov bude len a len pribúdať čo dáva tomuto webu ešte väčší zmysel. 

Podpora

Tento web je aktuálne neziskovým projektom resp. činnosť na tomto projekte je možné považovať za dobrovoľnícku činnosť. Čas investovaný do projektu je výhradne časom súkromným a finančné prostriedky používané na chod pochádzajú taktiež zo súkromného účtu autora. Nie je v našich silách finančne potiahnuť akúkoľvek propagáciu a preto ak sa Vám táto myšlienka páči, môžete nás podporiť zdieľaním a používaním tejto stránky. Ak máte nápad na zlepšenie prípadne chcete priložiť ruku k dielu a písať na tomto mieste napr. také blogy – tak každá takáto pomoc je vítaná. Viac sa dozviete na stránke venovanej priamo podpore projektu. Ďakujeme.